Her Gün Bir Dakika Teşekkür Edecek Birini Düşünün..

 Yazan: Murat Güzel

Aslında uygulaması yalnızca birkaç saniye süren bu strateji, uzun zamandır en önemli alışkanlıklarımdan bir tanesi olmuştur. Her sabah, güne başlamadan önce teşekkür edecek birini düşünmeye çalışırım. Benim için, minnet ile iç huzur birbirlerinin ayrılmaz parçaları olduklarından, bana verilmiş olan yaşam denilen bu hediye için ne kadar minnettar olursam o kadar huzurlu olurum. Bu nedenle minnettarlık, geliştirmek için çaba harcamaya değen bir duygudur.

Eğer, siz de benim gibiyseniz, o zaman hayatnızda, arkadaşlar, aile bireyleri, geçmişinizde kalmış kişiler, öğretmenleriniz, gururlar, iş arkadaşlarınız, size ihtiyacınız olan fırsatı vermiş kişiler gibi minnettar olduğunuz sayısız kişiler vardır. İsterseniz size yaşam verdiği için ya da doğanın güzelliği için ilahi güce de teşekkür edebilirsiniz.
Teşekkür edecek birisini bulmaya çalışırken, bu kişinin, trafikte size yol vermiş, sizin için kapıyı tutmuş ya da hayatınızı kurtarmış bir doktor gibi herhangi biri olabileceğini unutmayın.

Uzun süre önce, beynimi her türlü olumsuzluğa ne kadar kolay açabildiğimi fark ettim. Negatifin içeri girmesine izin verdiğim de ilk kaybettiğim şey minnet duygumdur. Hayatımdaki insanları göz ardı etmeye başlar ve genelde hissetmekte olduğum sevgi, yerini kırgınlığa ve kızgınlığa bırakır. 

Kısa bir süre sonra zihnim, sağlığım, yuvam, kariyerim, hürriyetim ve bunun gibi şükrettiğim bir çok şey ile dolar.

Size son derece basit bir öneriymiş gibi gelebilir. Fakat gerçekten çok işe yarar. Eğer sabah kalktığınızda güne şükrederek başlarsanız gününüzün huzurlu geçmemesi imkansızdır.
Yorum Yapın

Sayfa Başı