Perakende Ürün Yönetiminde Yapay Zeka

 Yazan: Murat Güzel

Perakende Ürün Yönetiminde Yapay Zeka

Yapay zeka, bir bilim dalıdır. Karmaşık problemlerin, makinalar tarafından çeşitli algoritmalar uygulayarak insanlar gibi çözüm üretmesidir. Yapay zeka, genellikle bilgisayar bilimleri ile ilişkilendirilse de matematik, biyoloji, psikoloji, felsefe ve diğer farklı bilimler ile de yakından ilgilidir. 


Geçenlerde, PricewaterhouseCoopers (PwC), yapay zeka teknolojisinin ekonomik yönüyle ilgili bir araştırma yayınladı.


2030’a kadar elde edilecek kaçanların yarısından fazlasını yapay zeka sayesinde verimlilik artışından, kalan payın ise yapay zekaya dayalı ürünlerin tüketiciler tarafından talep edilmesinden kaynaklanacağı ön görülüyor.


Söyle bir düşünelim. Makineler her zaman kibar, çapraz satış fırsatlarını değerlendiriyor, hiçbir zaman tatil yapmıyor, işe geç kalmıyorlar, iş kazası yok, yaş, cinsiyet, ırkçılık ve mobing gibi davalar yok. Ve bu durum dünyada kapitalist sistem tarafından da destek görmektedir.


Amazon, yapay zeka uygulama konusunda iyi bir uygulayıcı. 2014 yılından bugüne tahmini stok yönetimi uygulamasını başlattı ve satış gerçekleşmeden önce bölge depolarına ürün çıkışını yapmayı başardılar. Böylelikle ürün bulunurluğu yükselirken, stok seviyeleri de iyileşmeye başlıyor. Sonuçta kaçan satış azalmış ve ciro yükselmiş oluyor.


Aynı şekilde Hazır Giyim Perakendeciliğinde de söz konusu. Talep tahmini ve fiyatların belirlenmesi çok zaman alan ve en fazla hata yaptığımız konular arasında geliyor. Bunun sebebi, binlerce ürünün olması ve varyantları ile birlikte insan algoritmasının yetişemeyeceği boyutlara ulaşıyor. Örneğin, 200 mağazalı 1.500 SKU ile oluşan dataları hesaplama yöntemleri günü kurtarmak için yeterli oluyor ancak talep tahmini konusunda maalesef yeterli olmuyor.


Yapay zeka, autoreplenisment dediğimiz merkez ürün tamamlama, mağazalar arası transfer, siparişlerin oluşturulması, indirim dönemini beklemeden ürünlerin fiyat revizyonunun yapılması, satış hedeflerinin oluşturulması, indirim oranları, indirim sürelerinin tespit etme, yeni açılacak mağazalar için SKU planlama gibi bir çok konuda bizlere yardımcı oluyor.


Yıllardır Ürün yönetimi konusunda profesyonel iş hayatında görev aldım. Tabi ki ürün yönetimi konusunda deneyimlerim göz ardı edilemez. Ancak büyük datalar içerisinde insan beyni yorumlama konusunda yalnız ve yetersiz kalıyor. Hele bir de geriden gelen jenerasyon bu konuları bizler gibi çözümlemek istemeyecekler. Dolayısıyla personel yetiştirme konusu da önem kazanıyor. Gelin, biz bu işleri teknik uzmanları olan ülkemizde ve dünyada temsilcileri bulunan Getron gibi şirketlere bırakalım. Ve tavsiyem, vakit geçirmeden bu tarz şirketlerin bilgilerine başvurulması konusunda olacaktır.


Ayrıca, “Perakende Ürün Yönetiminde Yapay Zeka” üzerine bir kitap yazmaya başladım.


Hadi Hayırlısı.

Yorum Yapın

Sayfa Başı